خانه > اینترنت > گوگل همه چیزمان را می داند !

گوگل همه چیزمان را می داند !

تا حالا فکر کرده بودید که گوگل همه علایق ، خواسته ها ، محل زندگی ، دوستان ، تفریحات و در بعضی از مواقع تصاویر ، نوشته ها و نام های کاربری و  پسورد های ما را می داند ؟

search

هیچ کدام از بند های دیگر را که استفاده نکنید ، از سرویس جستجوی گوگل که استفاده می کنید .

بیش از ۹۰ درصد افراد همیشه در اکانت خودشان log in شده هستند ، پس هر جستجویی که می کنیم از جستجو در صفحات وب گرفته تا جستجوی عکس و ویدئو و نقشه در گوگل ثبت می شود ، اگر باور ندارید به تاریخچه جستجوی خودتان مراجعه کنید : www.google.com/history حتی اگر این سرویس را غیر فعال کرده اید دلیلی ندارد که گوگل چون این تاریخچه را به شما نشان نمی دهد ، پیش خود نگه ندارد .

 

FaceBook-Search-History-Groups-Sites-panoramio -Lathitod-Picasa-Talk-Orkut -Voice-Chrome-Reader-Alerts-Calendar -Docs-Buzz-Tasks-Gmail

Gmail

تا حالا دقت کرده اید که هنگام دیدن ایمیل ها در جیمیل در سمت راست تبلیغاتی متناسب با  ایمیل گذاشته می شود ، من کشف کردم که گوگل علاوه بر این که متن نامه ها را می خواند ، بلکه محتوای ضمیمه ها را هم مطالعه می کند ، اگر باور ندارید داخل یک pdf یک کلمه معروف مثلا ipad یا wii بنویسید و آنرا با یک نام دلخواه ذخیره کرده و zip کنید و ایمیل کنید  ، در هنگام باز کردن ایمیل تبلغات متناسب با آن کلمه ی ایزوله شده نمایش داده می شود !

YouTube

یوتیوب که معرف حضورتان هست . این سرویس هم خیلی وقت است توسط گوگل خریداری شده و با اکانت گوگلی خودتان می توانید به آن log in شوید . یک سرویس بسیار عالی که هر ویدئویی ، از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن وجود دارد . در مورد عظمت یوتیوب همین قدر کافی است که هزینه نگهداری یوتیوب روزانه نزدیک به ۱ میلیون دلار بوده و در هر دقیقه ۲۴ ساعت ویدئو در آن آپلود می شود به این معنا که کاربران در هر روز به اندازه چهار سال کامل ویدئو در این سایت آپلود می نمایند. خوب تا شگفت زده نشده اید بدانید که جستجو ها و تماشای یوتیوب هم توسط گوگل ذخیره می شوند که هنگام ورود به سایت ویدئوهای متناسب با آنچه قبلا دیده ایم پیشنهاد می شود ! : http://www.youtube.com/my_history

Translate

یک سرویس نسبتا جدید که واقعا در مورد زبان های غیر فارسی مثل روسی ، آلمانی ، فرانسه ، چینی و ژاپنی به انگلیسی بسیار خوب عمل می کند و  اگرچه در مورد فارسی ترجمه بسیار بدی را شاهد هستیم ، بسیاری از آن استفاده می کنند . شما که فکر نمی کنید گوگل که همه چیز را نگه می دارد از نگه داشتن آدرس یک صفحه وب یا چند سطر مطلب  که برای ما آنقدر مهم بوده که ترجمه کرده ایم عاجز باشد ؟

FaceBook

فکر کنم که دیگر همه این را قبول داشته باشند که فیس بوک می تواند بزرگترین منبع جاسوسی باشد ، جایی که اکثرا با نام واقعی وارد می شوند ، دوستان خودشان را اضافه می کنند ، عکس هایشان را می گذارند ، علایق موسیقی ، فیلم ، مذهبی خودشان را وارد می کنند و هزار چیز دیگر . خودتان تا حالا چند بار به پروفایل دیگران سرک کشیده اید ؟ تازگی ها هم برای ثبت نام یک شماره موبایل یا تلفن واقعی برای گرفتن شماره ثبت نام و تایید هویت گرفته می شود . یعنی فیس بوک علاوه بر همه چیزهای ذکر شده ، یک تلفن که به آن دسترسی دارید را هم دارد .

Google Chrome

یک مرورگر تمام عیار اینترنت که استفاده از آن را به همه پیشنهاد می کنم . از هیچ کدام از ویژگی های کروم که خوشتان نیاید ، از همسان سازی bookmark ها با ایمیل خوشتان می آیند ، قابلیتی که از همان نسخه صفر ! وجود داشت (نسخه فعلی ۱۲) و به تازگی در نسخه ۴ FireFox گذاشته شده است . با خیال راحت ویندوز یا سیستم عامل دیگرتان را عوض کنید و یا در هر کجا به bookmark های خودتان دسترسی داشته باشید . امکان همسان سازی یا sync نام های کاربری و پسود های ذخیره کرده کرده و کلمات ورودی فرم های ثبت نام یا ورود سایت ها پر می کنیم و اضافه شونده های مرورگر (add on) نیز وجود دارد . به خاطر داشته باشید که همه جستجو ها ، مشاهده سایت های اینترنت و هر چیزی که در اینترنت انجام می دهید توسط این مرورگر ساخته گوگل انجام می شود .

Google Bookmarks

این سرویس جدا از سرویس ذخیره بوکمارک ها توسط مرورگر گوگل کروم است و می توان بوکمارک ها را به طور دستی در این محل ذخیره کرد : www.google.com/bookmarks همچنین کامنت هایی که در صفحه جستجوی گوگل به موارد یافته شده می دهید و یا بوکمارک های GPS که توسط Google Maps با Google latitude داده شده اند در این محل نگه داری می شوند !

MapslatitudeEarth

با وجود نقشه گوگل (که در مورد ایران به خصوص هر روز کامل تر می شود) گوگل حتی می داند در نقشه به کدام نواحی نگاه کرده اید و به کدام نواحی دقت کرده اید (از کجا ؟ خوب هرکجا که زوم بیشتری بکنید و زمان بیشتری را در آنجا باشد ، یعنی به آنجا دقت دارید !)

با به میان آمدن GPS موبایل وضعیت بدتر هم می شود . در موبایل محل خانه ، محل کار ، دوستان ، آشنایان ، محل های مهم و … را برای راحتی به صورت بوکمارک ذخیره کرده اید ، برنامه Google maps را در موبایل باز می کنید و در یک لحظه می بینید که نوشته می شود  “در حال همسان سازی ….” ! ، بعد برای رسیدن به مقصد یک مسیر از محل فعلی درخواست می کنید . خوب تا حالا گوگل بوکمارک های GPS ، محل فعلی و مقصد حرکت شما را می داند ، می ماند نشان دادن لحظه ای محل به دوستان و البته گوگل که این امکان هم در همان نرم افزار Google Maps توسط سرویس latitude یا نرم افزار Nokia OVI Maps که همان نقشه نوکیا می شود (در گوشی های دیگر نرم افزار های مشابه) با وارد کردن اکانت فیس بوک به دوستان گوگلی و فیس بوکی وجود دارد .

Google groups

شاید بگویید گروه های یاهو از گوگل قوی تر و بیشتر هستند ولی هرچه باشد به گوگل می گوییم که با چه افرادی ، در چه زمینه ای و با چه علایقی هم گروه هستیم ! عضو گروه ها هم که نباشید بعضی از گروه ها سرخود شما را عضو خودشان کرده اند ! و یا دوستانی دارید که مطالب جالب یک گروه را برای شما forward می کنند و شما آنهایی که به نظرتان جالب می آید را نگه می دارید یا آرشیو می کنید .

Google voice , Vioce(& video) Chat , Chat

در Gmail یا Google Talk می شود علاو ه بر چت نوشتاری و چت صوتی و تصویری با هزینه اندک تماس تلفنی برقرار کرد (آی کیو گفتم تماس با تلفن واقعی ، نه چت صوتی ) . مثلا هزینه هر دقیقه تماس تلفنی یک آمریکایی با یک ایرانی کمتر از ۱۰ سنت در دقیقه است . گوگل که در هر دقیقه به اندازه ۲۴ ساعت ویدئو که اخیرا اکثرا با کیفیت بالاتر از ۴۸۰p به یوتیوبش اضافه می شود نمی تواند مکالمات صوتی که جای بسیار کمتری نسبت به ویدئو می گیرد یا حتی چت ویدئویی را با کیفیت کم برای خودش یادگار نگه دارد ؟

Google Desktop

این هم یک محصول بسیار خوب و کارآمد از گوگل است ، فایلی به اندازه کمتر از ۲ مگابایت که بعد از نصب کل کامپیوترتان را در کمتر از نیم ساعت چنان ایندکس می کند که بسیار بهتر از ویندوز کار جستجو را انجام می دهد ، آن هم در چند لحظه ! با دو بار زدن پشت سر هم کلید کنترل CTRL هم به آن دسترسی دارید و یا حتی هنگام جستجوی اینترنت هم اگر مواردی در کامپیوتر خودتان باشد را هم به موارد یافته شده اضافه می کند !

Google Reader

اگر مشترک این سرویس هم که باشید به گوگل می گویید که کدام سایت ها برای شما بسیار مهم است که نمی خواهید حتی یک مطلب از آن را از دست بدهید .

Google Docs , Chromium

اگر در جایی به آفیس (ورد ، اکسل ، پاورپوینت ، …) و … دسترسی ندارید اما به اینترنت دسترسی دارید و یا اسنادی دارید که می خواهید در هر کجا به آنها دسترسی داشته باشید و به صورت آن لاین به آنها مواردی را بیافزایید یا ویرایش کنید ، می توانید از سرویس Docs گوگل استفاده کنید . سیستم عامل کرومیوم هم که دیگر همه چیز را شامل می شود ، دیگر هیچ نرم افزاری نصب نمی شود و همه کارها در اینترنت و به صورت آن لاین انجام می شود . چند روز پیش هم گوگل با مشارکت سامسونگ یک لپ تاپ بیرون داده (شاید لپ تاپ واژه درستی برای آن نباشد) به نام Samsung Series 5 ChromeBook که در ۸ ثانیه بالا می آید و فقط ۱۶ گیگابایت هارد دیسک دارد که شاید آن هم اضافه باشد . خیالتان راحت شد دیگر همه چیزتان تحت نظر گوگل است .

Picasa, Buzz, Task, WebMaster ToolsPanoramio, Sites, Alert, Calendar, Orkut از دیگر سرویس های گوگل هستند .

آیا فکر می کنید که نگرانی در این مورد توهم است؟ یا اینکه از جمله افرادی هستید که درز اطلاعات شخصی برایشان اهمیتی ندارد ؟ یا اینکه به گوگل اعتماد دارید و فکر می کنید در مقابل فشار دولت آمریکا ایستادگی می کند؟

آیا حفظ اطلاعات شخصی مهم تر است یا استفاده از امکانات ؟ چاره چیست ؟ نظر شما چیست ؟

Categories: اینترنت Tags:
  1. mostafa
    ۱ خرداد ۱۳۹۰ در ۰۹:۴۱ | #1

    Was a good article

  1. بدون بازتاب